trompetin ustası hayata gözlerini yumdu

Geçirdiği kısa ve ağır bir hastalığın sonunda trompetin ustası, ünlü müzisyen Fejat Sejdić (okunuşu Feyat Seydiç), doğduğu yer olan Bojnik – Bosna Hersek’te, 22 Ağustos 2017’de, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Dedem Rustem Sejdić askerî bandoda trompet çalıyordu, babam da öyle. Babam hayatını kaybettiğinde 14 yaşındayım ve omuzlarıma büyük bir sorumluluk yüklenmişti çünkü babamın orkestrasını şimdi ben idare etek zorundaydım. Gece gündüz çalıştık. Biraz meze ve rakıyla eğlenceye dönüşen o günlerdi. O çalışmalar sayesinde ödüller, takdirnameler kazandık doğrusu. Orkestramın kazanmadığı bir tane ödül yok. Orkestram benim canım. Onları çok seviyorum çünkü onlar benim parçam, benim ailem.  

Orkestrasıyla tito için, sırbistan cumhurbaşkanı zoran đinđić, salvador dali, richard burton, 2. elizabeth ve diğerleri için çaldı. Nota bilmiyordu, trompet çalmayı kendi kendine öğrendi. Bununla ilgili bir anısını şöyle anlatıyor Seydiç: Bu konuyla ilgili en güzel anım 1982 yılında Fransa’da. Bizi, festivalin açılışı ve kapanışını yapacak olan şarkıcıya eşlik edelim diye sıraya dizdiler. Elime de notaları verdiler. Benimse elimde tuttuğum şey hakkında zerrece fikrim yok. Notaları ne yapayım ben, sen ne çalınması gerektiğini kulağıma biraz söyleyiver, dedim şarkıcıya. Adam korktu, her şeyi nasıl da berbat edeceğimizle ilgili bağırıp çağırmaya başladı. Ama daha ilk baştan hemen nasıl da onun istediği melodiyi çalmaya başladığımı duyunca kulaklarına inanamadı.

Trompet ruh ister. Trompet ruhsuz çalınmaz. Nota falan da sana yardımcı olamaz eğer o ruh sende yoksa.

Tüm dünyayı gezdim. Paris’te, Londra’da, Avusturya ya da Amerika’da kalıp yaşayabilirdim. Ama buraya, Bojnik’e döndüm. Bir şeyler çekti beni.

Torunu Nebojsa dedesinin hastalık yüzünden son iki, üç ay boyunca acılar içinde olduğunu ama bunu söylemediği için hastalığının ancak son yirmi gününde bu durumdan haberdar olduklarını; dedesinin ölüme iniltisiz, şikayetsiz tıpkı yaşamı gibi ağır ve ihtişamlı bir şekilde yürüdüğünü söylemiş (kaynak).

Balkan Sırp mahallelerinin çingene trompetçisi dedesinden devraldığı orkestrasını torunu Nebojša’ya bırakıp 22 Ağustos 2017’de, 76 yaşında dünyaya veda etti. Gipsy Kings ile çalmış, dünyanın pek çok yerini dolaşmış, sayısız ödüller almıştı. 2000 yılında trompet çalmayı bıraktığında bu zoraki ayrılığın ona acı verdiğini söyleyecekti.

Beyaz şapkası, ceketi, mendili, şalı, eldivenleri ve ayakkabısıyla çingene mahallelerinden bir centilmen geçip gitti.