Sizi uluslararası uzay istasyonundan selamlıyorum

Geçtiğimiz günlerde belgrad kültür merkezi’nde çocukluk masalları temalı rus filmleri haftası açılışı gerçekleşti. Ücretsiz olan bu festivali eğitim, bilim ve teknoloji geliştirme bakanlığı düzenlemekte ve en çok katılımı da okullardan beklemekteler. Rus filmleri haftası ve bakanlık bu yazıyı okuyan hiç kimsenin ilgisini çekecek bir konu olmayabilir, çocukluk masalları da. Esasen, bu yazının amacı da bu etkinlik ile ilgili bilgi vermek değil.

Festivalin açılışına katılan çocuklara izletilen ve çocuklar arasında heyecan ve şaşkınlık yaratan bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu video, çocuklara duyurusu yapılan bir sürprizdi. Rus filmleri haftası açılışında onları bir rus astronot selamladı ve onları hep birlikte bir hayale, bir amaca çağırdı. Bu video iki dakika bile sürmüyor. Ama bu kısacık zaman diliminde çocuklara kocaman bir hayal, bir amaç veriyor.  Evet biraz rusya reklamı da var ama açıkçası orada, seyircilerin arasında oturan bir çocuk olmayı çok isterdim!

Astronot sergej rjazanskog’un sözleri şöyle: Sırbistanlı değerli küçük izleyiciler! Sayın hanımlar, beyler, arkadaşlar, yurttaşlar! Rus yönetmenler! Sizi uluslararası uzay istasyonundan selamlıyorum. Çok kısa süre önce Sırbistan’ın ve tabii ki başkentiniz belgrad’ın üstünden,uçtuk. Rus filmleri haftası – çocukluk masalları’na herkes katıldığı için çok mutluyum. Çünkü masallar olmadan, çocukların hayalleri olmadan uzaya uçuş olmazdı. Ne yeni keşifler, ne de yeni başarılar olurdu.  Rus filmleri haftası – çocukluk masalları, bu yıl bizim için çok özel bir tarihte, tüm dünyanın da kutladığı uzay çağının başlangıcının 60.yılında gerçekleşmekte. 4 Ekim 1957’de ilk uzay aracı sputnik’i yörüngeye oturttu. Bu başarı, uzay çalışmalarının başlamasına çok büyük katkıda bulundu. Festivalde saygın rus stüdyolarında hazırlanmış harika animasyon filmler ve ödüllü çizgi filmleri izleyeceksiniz. Sizlere özellikle gişe rekorları kıran “vreme prvih” adlı filmi tavsiye etmek istiyorum. Bu film İnsanoğlunun uzaya ilk çıkışı, alexey arkhipovich leonov hakkında. Mutlaka izleyin. Belki sizlerden biri böyle astronot olmak isteyecek. Sırbistan’ın ilk astronotu! Evet, ilk olmak zordur. Ama adın sonsuzluğa yazılacak. Sevgili arkadaşlar, sizlere daha iyi bir çocuk olmanın yolunu gösterecek olan rus çocuk filmlerini izleyin. Astronot sergej rjazanskog.