Sarajevo'dan ne alınır?

Çeşit çeşit magnetler, tişörtler, baskılı kupalar, baskılı kalemler, baskılı anahtarlıklar vs alabilirsiniz. Hepsi Çin malı. Elbette bunları evde buzdolabınıza asabilir, eşe dosta hediye edip yakayı kurtarabilirsiniz.

Benim tavsiye edeceğim şey ise el emeği, göz nuru, ömürlük, unuttuğumuz bir sanat…

Başçarşıdaki sebili geçiyorsunuz, yukarı doğru giden bir yol var. İşte orası demirciler sokağı (kovaci). Orada hemen sağ tarafta Abdullah ustanın yerini göreceksiniz! 

 Kazandzijska Radnja Manufaktura

Aslında sadece önünden geçiyordum. Dışarıda duran cezveleri beğendim. Abdullah Bey de dışarıda, kapının önündeydi. İzin istedim fotoğraf çekmek için. Memnun oldu, elbette dedi. Ben fotoğrafı çektikten sonra içeride daha güzelleri var, dedi. Ne yalan söyleyeyim, önce içeri girmek istemedim, rahatsız etmemek için. İkinci daveti ise geri çeviremedim. Ne kadar süre içeride kaldığımı bilemiyorum hakikaten. İçerideki cezveleri, kahve takımlarını, tepsileri tek tek inceledim. Dükkân sahibi aynı zamanda iyi bir ev sahibi çıktı. Bana tek tek gösterdi, anlattı, motifleri birlikte inceledik.

Atölyesi de aynı yerdeydi. Çalışma malzemelerini tanıttı, nasıl kullandığını gösterdi.

Kahve ikram etmek istedi, tekrar gidersem kahvemi orada içeceğim kesin 🙂 Hem bakırcılıktan hem insanlardan hem memleket hâllerinden konuştuk. Huzur dolu, misafirperver, güleryüzlü Abdullah Bey…

Sarajevo’yu biraz da bu dükkâna rast geldiğim için sevdim galiba.

Sarajevo’ya gidecek olursanız Abdullah Beyin adresi kovaci 17, bir şey almasanız da selam götürün lütfen…