osmanlı, komedi ve sırbistan

dünyaya kaç yüzyıl hükmettik?

Osmanlının asırlar boyu hüküm sürdüğü topraklar üzerinde Türk eğitim sisteminden geçmiş herkesin dağarcığında – o toprakları görüp tanımasa dahi, Osmanlı lehinde söyleyeceği birkaç ezbere söz mutlaka vardır. Gezip görmeye imkan olsa bugünkü Türkiye sınırları dışında, Osmanlının izlerini taşıyan yerlerde hoşumuza giden cümleler de duymak olası, hoşumuza gitmeyecek olanlar da. Ama beni bu konuda şahsen daha çok ilgilendiren benim kafamdaki şeylerin ne kadarının karşı tarafta olduğunu teyitten ziyade uzun süre Osmanlı egemenliğinde yaşamış halkların, ülkelerin Osmanlıyı nasıl gördüğü, değerlendirdiği. Bir diğer anlamda; benim değil, onların ön yargıları ya da belki gerçekler ya da gerçekleri

Bu yazıda Osmanlının hükmettiği bölgelere kurulu ülkelerin ders kitaplarında Osmanlının nasıl anlatıldığından, vesikalardan, belgelerden, Türkiye’de Osmanlı algısından bahsedecek ya da Osmanlının Türkiye’de ne kadar tanındığını falan tartışmaya açacak değilim elbette.

rahatsız edici gerçeğin ta kendisi

Sizlere Državni Posao (devlet işi diye çevirebiliriz sanırım ama bu dizi Türkçeye çevrilecek olsaydı ben bu dizinin adını devlet memurları koyardım)’yu iftiharla sunarım! Bu dizi, Sırbistan’ın en çok izlenen dizilerinden biri. 2012’den bu yana hafta içi her gün yayınlanıyor. Yazarları Nikola Škorić, Dimitrije Banjac ve Dejan Ćirjaković aynı zamanda yazarları. Şu an 900’den fazla bölümü olan dizi Sırbistan’da güncel olan konularla ilgili alaycı, iğneleyici ve gerçekçi 4 – 12 dakika arası skeçlerden oluşuyor. Üç devlet memuru mesai saatleri içinde hiçbir şey yapmadan oturuyor, güncel olaylar, hayat ve toplum üzerine en çok da kendi içinde bulundukları topluma çuvaldızı batırarak hem dalgalarını geçiyor hem eğleniyorlar. Bir iş yerinde geçen olayların konu alındığı dizi için yönetmen “pek çok kişi bu yaptığımızın bir hiciv olduğunu düşünüyor ama hayır, Državni Posao hepimizin etrafını çeviren o rahatsız edici gerçeklerin ta kendisi. Bu skeçlerde konuşulanların hepsi hakikaten de iş yerlerinde gerçekleşen şeyler. İşte bu, bizim başarımızın temeli. Her izleyici skecin bir yerinde kendinden mutlaka bir şey buluyor¹” diyor.

peki Osmanlı?

Vaktim olduğunca bu diziye göz atıyorum. Tesadüfen gördüğüm bu bölümü hem gülerek hem de merak ve ilgiyle izledim. En başta belirttiğim konu ile ilgili olduğundan da burada paylaşıyorum. İşte size hem Osmanlı hem komedi hem Sırbistan!

Not: Videonun altyazı seçeneklerinden Türkçe seçeneğini açmayı unutmayın. Altyazı şahane demiyorum ama idare eder sanırım.