ivan meštrović kimdir?

kaynak wikipedia

İvan meštrović (15 Ağustos 1883, vrpolje – 16 Ocak 1962, Amerika) hem heykeltraş hem bir mimardı.

Venedik’te güzel sanatlar akademisini bitirdi. Akademide profesör olarak çalıştı.

Hırvatistan’da doğmuş olmasına karşın çocukluğunu dalmaçya’da geçirdi ki ebeveynleri de aslen buradandı.

Splitli taş oyma ustası harold bilinić ,
meštrović ‘in yeteneğini keşfetti ve onu kendine çırak olarak aldı. İvan o sırada 16 yaşındaydı. Sanatçı yeteneği Split’in ünlü binalarını izleyerek ve h. biliç’in ortaokul öğretmeni olan eşinin yardımlarıyla gelişti. Kısa sürede viyana’dan meštrović ‘in viyana’ya taşınma ve okul masraflarını karşılayacak bir finansör buldular. Böylece meštrović viyana’ya taşındı. Kısa sürede almanca öğrenmesi ve ortama ayak uydurması gerekiyordu. Pek çok soruna karşın
meštrović, eğitimini viyana’da tamamladı.

İlk sergisini art nouveau akımının baskın olarak yansıtan secesija grubuyla beraber 1905’te, venedik’te düzenledi. Sergilenen eseri kısa sürede popüler oldu. Böylelikle ileride eşi ruža klajn ile gideceği uluslararası sergilere katılabilmek için para kazanmaya da başladı.

1908’de Paris’e taşındı. Bu dönemdeki heykel çalışmaları ona uluslararası ün sağladı. 1911’de Belgrad’a taşındı, kısa süre sonrasında ise vidovdan tapınağı çalışmasıyla ödül alacağı yer olan Roma’ya. Roma’da dört yıl boyunca antik yunan heykelleri üzerine çalıştı.

Sarajevo’daki suikastin ardından, I. dünya savaşı’nın başlarında venedik üzerinden split’e dönmeyi denedi ancak başarılı olamadı. Savaş boyunca isviçre, londra, cannes ve paris’te çeşitli sergilere katıldı. Ayrıca yugoslav heyeti‘nin de üyesiydi.

I. dünya savaşı’nın ardından yeni kurulan yugoslavya krallığı‘na döndü ve daha sonra evleneceği hayatının ikinci aşkı, Olga kesterčanek ile tanıştı. Dört çocukları oldu: marta, mate, marija ve tvrtka. 1922’de zagreb’e taşındılar. İvan meštrović burada profesör oldu, ardından da zagreb kültür enstitüsü başkanı. Aynı zamanda dünyayı gezmeye de devam etti. Çalışmalarını brooklyn (1924), chicago (1925), mısır (1927) ve filistin’de (1927) sergiledi.

Hitlerin berlin ziyareti davetini reddi ve italya’ya karşı tutumundan dolayı II. dünya savaşı sırasında bir süreliğine ustaşalar tarafından esir tutuldu. Vatikan’ın yardımıyla venedik’e ve roma’ya, ardından da isviçre’ye geçebildi. Ancak ailesindeki herkes savaş dalgasından kaçamadı. İlk eşi 1942’de aile fertlerinin tamamıyla beraber yahudi katliamı sırasında hayatını kaybetti, ardından abisi petar komünist rejim tarafından hapsedildi.

Tito’nun yugoslavyası onu geri çağırdı ancak meštrović, komünist bir rejim altında yaşayamayacağı gerekçesiyle bu daveti reddetti. 1945’te abd vatandaşlığı kazandı. 1946’da abd’de bir üniversiteden bir teklif aldı ve bu teklifi kabul etti. Sekiz yıl sonra notre dame üniversitesi’nde profesör oldu.

Ölümünden önce son kez yugoslavya’ya geldi, amacı katolik kardinal alojzije stepinac‘ı ve tito’yu ziyaret etmekti.

Yugoslav kültür işleri dairesi’nin isteği üzerine abd’den 59 heykel çalışmasını yugoslavya’ya gönderdi ( petar petrović njegoš‘unki de dahil), 1952’de bu heykellere 400 çalışma daha katıldı.

Abd’ de, öldüğünde 79 yaşındaydı. Naaşı hırvatistan’a gönderilmiştir.

Çalışmalarından bazı örnekler:


kaynak:
http://draganlekovic.me/2018/08/ivan-mestrovic-biografija/