Evreka! Artık hiçbir şey hatırlamıyorum! – sırp hiciv dünyasına giriş

Sırp hiciv dünyasına hoş geldiniz!

Rezultat slika za boris miticBelgesel izlemekten zevk alanlar ve özellikle balkanlarla yakından ilgilenenler bu filmi çoktan izlediler diye tahmin ediyorum. Belgesel izlemekten uzak duranların ise izlememekle büyük bir hata yapacakları bir film goodbye, how are you (orijinal adı dovidjenja, kako si). Yönetmenliğini boris mitić‘in yaptığı filmde, filmin sonuna kadar duyacağınız ve benim gibi (kesin) beğeneceğiniz o kadife sesin sahibi ise nebojša glogovac.

“Herkes bizim tarafımızda, sadece biz diğer tarafta.”

İnandığı şey uğruna canını feda edebilecek ve ama artık hiçbir şeye inancı kalmamış bir adam hakkında hicivli belgesel – masal olarak tanımlıyor filmini boris mitiç. Geçtiğimiz ay son filmi vizyona giren filminin adı ise in praise of nothing. Ne zaman izleme fırsatım olur bilemiyorum ama bu fırsatı dört gözle bekliyorum.

“Siz barış için savaştınız, bizse savaşa karşı. Kim önce başladı? Yalan diyor ki önce gerçek başladı. Arkadaşımın bu konuda daha çok teorisi var. Diyor ki ilk kurşunu kimin attığından emin değiliz ama hiç kimsenin karşılık vermekten çekinmediğinden eminiz.”

Sırbistan (ve elbette balkanlar) yıllar boyunca savaşın neden olduğu bir kargaşaya sahne oldu, yıllarca (belki hâlâ da diyebiliriz) ekonomik zorluklarla ve kendi politikacılarıyla mücadele etti. Hâliyle devlet düzeninden, sosyal yaşamdan, ülkede yürütülen siyasetten, enflasyondan, kaçakçılıktan, faili meçhulden, komşunun oğlundan, iş yerindeki müdürden, sokağı temizlemeyen çöpçüden ve her şeyden şikayet etmeye hak kazanılan savaş, dram ve absürtlükle yoğrulmuş bir coğrafyada şikâyet hakkını gayet estetik ve başarılı şekilde kullanmayı başaran yapımlardan biri bu film.

Son düellosunu yapmak için meydan okuyacak düşman arayan anlatıcının derin bir bilgelik, umarsamazlık ve ironiyle örülmüş anlatısının komik ve trajik görüntülerle nasıl bir araya gelerek birbirini tamamladığına şahit olacak ve aynı zamanda Sırp hiciv ve sinizminin keyfine varacaksınız.

Herkese iyi seyirler!

“İnandığım şey için ölmeye hazırım ama Allah’a şükür artık hiçbir şeye inanmıyorum.”