Belgrad’da Ulaşım – Küçük Tavsiyeler

Belgrad’a son gelişimde, uçaktan inerken yolcular arasında dört beş kişiden oluşan bir grubun Türkçe konuştuğunu duymuş, “buradan terlemiş hâlde çıkacaksınız” demiştim kendi kendime. Uçak ile havaalanı arasındaki koridordan geçiyorduk. Koridorun sonunda gümrük polisleri vardı ve yabancı pasaportluların anasını ağlatmakla uğraşıyorlardı. Her zamanki gibi. (neden “anasını ağlatmak” dedim. Çünkü gerçekten öyle (bence). Havaalanı otobüsünde, Sırp yolculardan biri gümrük polisinin davranışını eleştirerek özellikle turistlere karşı biraz daha nazik olabileceğini, en azından, turistten bir şey isterken emir cümleleri yerinde içinde “lütfen” sözcüğünün de geçtiği rica cümlelerini kullanabileceğini söylediğinde havaalanında çalışan görevlilerin öncelikli işlerinin insanı bıktırmak olduğundan emin olmuştum).

Öncelikle söylemeliyim ki pasaportunuzun geçerlilik süresinin bitimine altı aydan daha kısa bir süre kalmışsa Belgrad’a gelmeye kalkışmayın. İkincisi, pasaportunuzla ilgili bir sorun yoksa bu tünelden hızla geçip moraliniz bozulmadan havaalanına girmek istiyorsanız ve buraya belli bir süre gezmek için gelmişseniz kalacağınız yeri önceden belirleyin, yer ayırtma işlemini yapın. Çıktısını da cebinize koyun. Böylelikle bu koridoru geçmeniz daha kolay olacak. Burayı geçtikten sonra pasaport kuyruğuna girebilirsiniz.

havaalanından merkeze ulaşım

Pasaport ve gümrük kontrolden sonra binadan çıkar çıkmaz solda A1 numaralı otobüsün beklediğini göreceksiniz dostlar. Bu otobüs merkeze gidiyor.

Hemen taksilere atlamayın! Bu otobüs ile ulaşım kişi başı 300 Dinar ve daha önemlisi, güvenli.

Kapıdan çıkar çıkmaz etrafınızı taksiciler sarıyor ve sizinle pazarlığa başlıyor, sizi ikna etmek için en yüksekten en düşüğe en uçuk fiyatları veriyor, taksiye binip yolculuğa başladıktan sonra da sen yanlış anlamışsın diyorlar, takometre ayarıyla oynuyorlar, yolu uzattıkça uzatıyorlar. Bu taksiciler herhangi bir şirkete tabi değiller. Havaalanıyla da bir ilgileri yok. Dolayısıyla herhangi bir denetime de sahip değiller. Bu nedenle, maalesef, bu tür bir taksiyi kullanmanız hâlinde dolandırılmanız muhtemel. Belgrad’da havaalanından merkeze ulaşımda otobüs kullanmanız çok daha güvenli. Dediğim gibi, kapıdan çıkar çıkmaz solunuza bakın. Otobüs durağını göreceksiniz.

Bu otobüs ile merkeze gelmeniz kırk dakika kadar sürüyor. Otobüs sizi istediğiniz herhangi bir yere rahat geçiş yapabileceğiz bir noktada bırakıyor (Hotel Slavija’nın hemen önü, işte haritadaki yeri) ya da otobüs garında da inebilirsiniz.

Aynı noktadan havaalanına dönebilirsiniz. İndiğiniz yerde otobüs saatlerinin yazılı olduğu bir levha göreceksiniz. Hatta 72 numaralı şehir içi otobüsünü de kullanabilirsiniz ancak yol biraz daha uzun sürecek çünkü bu doğrudan havaalanına giden değil, normal hatta çalışan ve bu yüzden de her durakta dur kalk yapan bir otobüs.

şehir içi ulaşım

Belgrad’a turistik bir gezi için gelmişseniz sizi turistik mekânlara götürebilecek pek çok seçenek var. Otobüs, tramvay, troleybüs ve tabii taksi seçenekleriniz arasında. Ama şehir içinde de denetimsiz çalışan pek çok taksi var. Örneğin pink taksi logolu çalışanlar kesinlikle bir şirkete ait ve güvenilir. Ancak yoldan çevirdiğiniz herhangi bir taksi böyle olmayacak büyük olasılıkla ve takometresi de “bozuk” olduğu için yüksek bir miktar ödemek zorunda kalacaksınız. Başıma geldi. Dikkatli olun derim!

kim demiş bedava diye!

Belgrad’da turistler otobüsleri nasılsa kimse ödemiyor diye kullanmayı tercih ediyor. Ulaşım için otobüsleri kullanmak elbette daha akıllıca ama “kimse ödemiyor” değil! Belgrad’da kullanılan birkaç çeşit bilet türü var. Bu türlerden biriyle günlük, üç günlük ya da beş günlük sınırsız otobüs, tramvay, troleybüs kullanabilirsiniz. Diğer seçenek, bir kart alıp dilediğiniz miktarda doldurmanız. Otobüse biletsiz de binebilir ve şoförden bilet kesmesini rica edebilirsiniz. Şoförler aynı zamanda bilet de kesiyor diyeceğim ama bazen de kesmiyorlar, makine çalışmıyor falan. İmkânınız olmayabilir. Diğer bir seçenek, yerlilerin en sık kullandığı, aylık abonman. Şimdi zurnanın zırt dediği yere geldik. Misal siz Belgrad’a geldiniz. Otobüse bindiniz. Etrafınıza bakıyorsunuz herkes nasıl yapıyor diye. Her içeri giren hiç kartını okutmadan koltuğa oturuveriyor, değil mi? Evet, öyle yapıyorlar çünkü onların yüzde %99.9’unun aylık abonmanı var. Günlük ya da aylık abonman sahibi olanların kartlarını okutmalarına gerek yok. Onlar ödemelerini zaten önceden yaptılar. Kredili kartı olanların ise kartlarını mutlak suretle makineye okutmaları gerekiyor.

Otobüslerde kartınızı kullanıp kullanmadığınızı anında kontrol eden bir mekanizma yok. Kimse size hop kardeşim nereye de demez ama gezici olarak çalışan kontrolörlere denk gelirseniz hemen hemen 50 Euro’ya denk gelen bir miktarda cezayı ödemeniz gerekir. Bu cezalı bilet ile geceyarısına kadar tüm ulaşım araçlarına sınırsız binebileceğiniz adınıza yazılı bir fatura alıyorsunuz. Başıma geldi, ondan diyorum ? Ya benim param yok, ne yapalım derseniz birlikte karakola kadar gitmeniz gerekiyor. Sizi polise teslim ediyorlar. Bu kontrolörler günün çeşitli zamanlarında gruplar hâlinde duraklardan biniyor, birkaç durak aynı otobüste gittikten sonra otobüs değiştiriyorlar. Hangi saatte, hangi hatta olduklarını bilmeniz imkânsız. Üniforma giymiyorlar.

Pos makinesine benzer makineler taşıyorlar boyunlarında ama onlar da kamufle edilmiş oluyor çoğu zaman. Birer yolcu gibi otobüse biniyor ve kartı okutmanız gereken cihazı kilitleyip ellerindeki makinelerle otobüsteki herkesin kartını kontrol ediyorlar. Abonmanı olanlar bu makinede ödemesini yapmış görünüyor. Kredi doldurmalı kartı olanlar, kartını okutmamışsa yine ceza ödemek zorunda. Otobüsteki makinelerin kilitlenmesinden önce kartınızı okutmamışsanız ya da kartınız yoksa çıkış kapısına yavaş yavaş yaklaşın. Kontrolör olduğu anlaşıldığı anda Belgrad’da her otobüste en azından 2-3 kişi kapıya yönelir hemen. Bunu fark eden görevli kapıya yaklaşanların başına dikilir. Sonra aralarında konuşma başlar: Kartınız lütfen! – İneceğim şimdi. – Lütfen kartınız! – İniyorum – Kartınız yok mu? – Bak durak kaçacak şimdi, kart çıkarmakla uğraşamam – Tamam birlikte ineriz… (cezayı yiyecek!)

Kartları işte bu logoyu gördüğünüz büfelerden alabilirsiniz.

 

 

Ayrıca, her otobüs durağında nerede olduğunuzu ve bulunduğunuz duraktan hangi otobüslerin geçerek nereye gittiğini gösteren bir harita bulunmakta. Şu adreste ise tüm ulaşım hatlarının haritasını bulabilirsiniz. Pdf olarak cep telefonunuza indirerek de yararlanabilirsiniz.

 

 

Ek olarak, aşağıdaki fotoğrafta bir durak görmektesiniz. *011*1691# durağın kodu. Bu kodu cep telefonunuzdan mesaj olarak gönderdiğinizde küçük bir meblağ karşılığında bu duraktan geçecek olan araçların kaç durak sonra orada olacağını bildiren bir geri bildirim alacaksınız.